Porod do vody

Několik slov o porodu do vody

V naší porodnici nabízíme rodičkám porod do vody ve vaně.

Porod do vody znamená, že v závěrečné fázi porodu se hlavička novorozence i celé jeho tělo porodí pod úrovní vodní hladiny.První nadechnutí dítěte nastává až po kontaktu obličeje plodu se vzduchem po vytažení dítěte z vody. Tento způsob vedení porodu je bezpečný, pokud se jedná o zdravou rodičku s fyziologickým průběhem těhotenství a pokud celý porod probíhá bez komplikací. Při komplikacích rodička opouští vanu a rodí na klasickém porodním křesle.

Výhodou porodu do vody je úleva od porodních bolestí, možnost měnit polohu dle preferenci rodičky a lepší rozvinutí hráze s možným menším porodním poraněním.

Porod do vody je možný při splnění těchto kritérii 

  • Před samotným vstupem do vany vyprázdnění střev klysmatem

  • Plod v poloze podélné hlavičkou

  • Ukončený 38. týden fyziologické gravidity

  • Fyziologické CTG (záznam akce srdeční plodu)

  • Čirá plodová voda

  • Nepřítomnost krvácení

  • Fyziologické anatomické poměry rodičky (pánevní rozměry, výška, váha)

  • Přiměřený váhový odhad plodu při UZ vyšetření        

  • Rodička bez zvýšené tělesné teploty a známek zánětu

Zdravá rodička – nepřítomnost interních či jiných chorob, které by tento způsob porodu vylučovaly (hypertenze, epilepsie, diabetes mellitus, cévní onemocnění matky, …)

Důležitá je naprostá spolupráce rodičky s porodníkem.  

******************************************************************************************

Naší první klientkou porodu do vody byla paní H. Porod probíhal zcela fyziologicky. Druhá doba porodní (fáze tlačení) byla malinko delší, ale vzhledem k dobré spolupráci a pozitivnímu přístupu rodičky se narodila zcela zdravá a krásná holčička Sára.

 Paní H. nám o svém porodu napsala:

 ,,Jmenuji se Holubová.Rodila jsem 22.1 2019 v čáslavské porodnici do vany.

Porod do vody-ve vodě jsem si přála od počátku těhotenství.

Když mi pan primář Rafaj řekl,že porod ve vaně je u nich určitě možný,neváhala jsem ani chvilku. Kontrakce jsou ve vodě určitě  méně bolestivé. Kůže se doopravdy hodně zvláční,takže přirozené natrhnutí neproběhlo. Miminko není ohrožené,protože po celou dobu ho pravidelně monitorují i když jste ve vodě.Porodnice je dobře vybavena. Můžete pohodlně rodit v jakékoli poloze Vám osobně je to nejpohodlnější. Já vyzkoušela v leže s pokrčenýma zapřenýma nohama i v leže s nataženými a zapřená a na konec jsem porodila v kleče,kdy jsem se rukama držela vany. Ve fázi tlačení byla porodní sestra přímo naproti mně.Držela mě za ruce a dýchala se mnou přesně tak,jako kdyby rodila sama.Velice mi tím pomohla.

Pan primář, který byl u porodu, po vytlačení miminko chytil,zvedl nad hladinu a dal mi ho ma hruď k prsům.,,Miminko se hlavičkou nijak nedotkne dna.Nemusíte se bát maminky."Byla jsem prvorodička a druhé dítě chci určitě znovu rodit ve vaně a v čáslavské porodnici.

Musím určitě napsat,pár velice pozitivních vět na celý team lidí na gynekologii i na porodnici.

V téhle době se tak pozitivní a zároveň profesionální přístup jen tak nepotká.

Na každou kontrolu po celé těhotenství jsem se doopravdy těšila.Pan primář Rafaj je vyloženě báječný doktor i člověk.Stejně tak sestřička která s ním ordinuje a sestřička která asistovala u mého porodu.To jsou tři osoby kterým jsem vděčná.Výborný a přátelský přístup mají všichni doktoři a sestřičky na porodnici i genokologii.Velice doporučuji všem budoucím maminkám právě porodnici-porod v čáslavské nemocnici.

S pozdravem a velikým DĚKUJI Holubová 

                   

 

 

 

Máte dotaz? Napište nám přes on-line formulář.

ON-LINE FORMULÁŘ